Inkluzív tervezés

A digitális állami szolgáltatásoknál kiemelten fontos az akadálymentesség és az inkluzív tervezés. A szolgáltatásokat úgy kell megtervezni, hogy elérhetőek legyenek minden állampolgár számára, függetlenül attól, hogy milyen képességekkel rendelkeznek és milyen körülmények között használják.

Mit jelent az inkluzív tervezés?

Mindannyian más képességekkel rendelkezünk. Máshogy látunk, máshogy érzékeljük a színeket, más a hallásunk, a mozgásunk, mások a koncentrációs és kognitív képességeink. Ezek a képességek a digitális felületekkel való kapcsolatunkat is meghatározzák.

Képességeinket sok tényező befolyásolja. A korunk, valamilyen betegség vagy velünk született állapot, a nyelvismeretünk, vagy éppen az, hogy mennyire vagyunk gyakorlottak az online térben. Bármilyenek is vagyunk, nagyon hasonlóak a funkcionális igényeink. Ez a gondolat áll az inkluzív tervezés középpontjában.

Egy táblázat amely különböző fogyatékosságokat mutatnak be tarrtó, átmeneti és szituációs formájukban. Például a látás tekintetében a tartós fogyatékosság a vakság, átmeneti a szürkehályog és szituációs egy figyelmetlen sofőr.
A fogyatékossági spektrum (a Persona Spectrum alapján).

A szélsőséges esetekre tervezett megoldások gyakran mindenkinek hasznosak, sőt sokszor ezek lesznek a legrobusztusabb és a leghatékonyabb megoldások.

Az inkluzív tervezés alapelvei és az akadálymentesítési követelmények nemcsak a fogyatékossággal élők, hanem mindenki számára jobb használhatóságot eredményeznek.

Ha a tartós és az átmeneti állapotokat kibővítjük a szituációs esetekkel, az érintett felhasználók száma exponenciálisan növekszik.

Egy magasabb kontrasztú felület nemcsak a látássérült felhasználóknak segít, hanem azoknak is, akik csak átmenetileg látnak rosszabbul, mert például szemműtéten estek át. A magasabb kontraszt jobb olvashatóságot biztosít, ha a szabadban, erős napsütésben használjuk a mobiltelefonunkat.

A design system a lehető legszélesebb felhasználói körnek készül. Használata nemcsak az állampolgárok alapvető jogainak érvényesülését és a törvényi megfelelést segíti, hanem egy befogadóbb, empátián alapuló szemléletet is meghonosít.

Inkluzív tervezés és akadálymentesítés

Az akadálymentességre gondolhatunk úgy, hogy képesek-e használni egy terméket a fogyatékossággal élők.

Jogi megközelítésből egy digitális szolgáltatás akkor akadálymentes, ha megfelel a 2022. évi XVII. törvénynek, azaz a WCAG 2.2 szabványban foglaltaknak. A designban az akadálymentes tervezés azt jelenti, hogy úgy tervezünk, hogy a lehető legtöbb ember számára használható legyen a szolgáltatás, függetlenül attól, milyen képességekkel rendelkeznek.

Az inkluzív tervezés tovább bővíti ezt a szemléletet. Olyan szolgáltatásokat kíván létrehozni, amely a lehető legtöbb ember számára nyújt jó használhatóságot és felhasználói élményt, függetlenül attól, hogy:

  • milyen képességekkel rendelkeznek,
  • hány évesek,
  • milyen neműek,
  • hol élnek,
  • milyen nyelven beszélnek, és
  • milyen a gazdasági vagy társadalmi helyzetük.
A design system törekvései

A design system inkluzív törekvései a következő elemekben jelennek meg:

  • Alapelvek: Az inkluzív tervezés a design system alapelveinek első eleme.
  • Komponens követelmények: Az akadálymentesítés a komponensek megfelelőségi követelményeinek egyik eleme.
  • Tesztelés: A legtöbb komponenst különböző képességekkel rendelkező felhasználókkal, így fogyatékossággal élőkkel is teszteljük.
  • Audit paraméter: Az akadálymentesítés és az inkluzív tervezés a design system létrehozását megalapozó auditok egyik paramétere.
Követelmények

A design system komponensei megfelelnek az akadálymentesítés és az inkluzív tervezés követelményeinek.

A keretrendszer önmagában mégsem biztosítja a teljes törvényi megfelelést és a jó felhasználói élményt az asszisztív technológiát használók számára, mivel ezek a komponensek használatának kontextusától is függnek.

Törvényi megfelelés

A szolgáltatásnak meg kell felelnie a 2022. évi XVII. törvénynek és a WCAG szabványban foglaltaknak.

Bár a WCAG szabvány alapvetően weboldalakhoz készült, natív mobil és egyéb platformokra is is értelmezhető.

Megfelelő működés különböző technológiákkal

Gondoskodnunk kell arról, hogy a szolgáltatás különböző platformokon, régebbi és modern eszközökön, asszisztív technológiákkal, illetve szűk sávszélességgel is működjön.

Platformok és böngészők
  • iOS / Safari
  • Android / Chrome
  • Windows / Chrome, Firefox, Edge
  • macOS / Safari, Chrome
Asszisztív technológiák
  • Képernyőfelolvasó szoftverek (NVDA, VoiceOver, Talkback)
  • Hangfelismerő és hangalapú navigációt segítő szoftverek
  • Magas kontrasztú és egyéb “forced-color” beállítások
  • Alternatív billentyűzetek
  • Switch eszközök
Egy képernyőolvasó szoftver, egy Brailler kijelző, egy nagyító szoftver és egy weboldal magas kontrasztú módban.
Néhány elterjedt asszisztív technológia weboldalak használatához.
Egyéb szempontok
  • A felületnek a szövegméret 200%-os növelésével és 400%-os zoom beállítással is működőképesnek kell maradnia. Nem szabad letiltani a zoomot a mobileszközökön!
  • A szolgáltatásnak álló és fekvő módban is használhatónak kell lennie, akár 320 CSS px méretben is.

A tervezés során az alábbi jó gyakorlatokat érdemes követni és adaptálni.

  • Konzisztencia és következetesség: Új elemek építése helyett a jól megszokott és elterjedt komponenseket használjuk.
  • Alternatívák kínálása: Érdemes személyre szabhatóvá tenni az élményt, amennyire csak lehet.
  • Hibakezelés: Gondoskodnunk kell arról, hogy a felhasználó valódi segítséget kapjon a hibák megoldására.
  • Reszponzív tervezés: A tervezést érdemes a mobil felületekkel kezdeni, és kihasználni a platform által nyújtott lehetőségeket. (A legtöbb asszisztív technológia a platform sztenderdjeinek megfelelő elemekkel működik a legjobban.)

A tervezésnél és a tesztelésnél érdemes bevonni különböző képességekkel rendelkező felhasználókat, beleértve a fogyatékossággal élőket is.

Jó gyakorlatok

Az alábbi jó gyakorlatok a WCAG 2.2-es szabvány kivonataként és kiegészítéseként szolgálnak.

Tesztelés

Használjunk automatikus akadálymentesítési tesztelőszoftvereket (pl. pa11y) vagy böngészőbe telepíthető modulokat (pl. AXE, Accessibility Insights) a CI/CD folyamatokban. Ezekkel az eszközökkel a problémák kb. 30%-a felderíthető.

Ne használjunk “overlay” akadálymentesítési eszközöket. Ezek a beépülő widgetek általában több problémát okoznak, mint amennyit megoldanak.

Vonjunk be fogyatékossággal élőket is a tesztelésbe. Ők tudják a legjobban megítélni az elvárt működést és a felhasználói élményt.

Billentyűzet Képek Űrlapok Színhasználat Tartalom és markup Mobil felületek