Felhőalapú alkalmazások tervezése

Ajánlások a modern, felhőalapú alkalmazások tervezéséhez

Mi az a Cloud Native alkalmazás?

A Cloud Native Computing Foundation hivatalos definíciója szerint:

A felhőalapú technológiák lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy skálázható alkalmazásokat építsenek és futtassanak modern, dinamikus környezetekben, mint például a nyilvános, a privát és a hibrid felhőkben. A megközelítés alkalmazásának tipikus példái a konténerek, a Service Meshek, a microservice-ek, a megváltoztathatatlan infrastruktúra és a deklaratív API-k.

Ezek a technikák lazán csatolt rendszerek építését teszik lehetővé, amelyek rugalmasak, könnyen kezelhetők és megfigyelhetők. Robusztus automatizálással kombinálva lehetővé teszik a mérnökök számára, hogy minimális erőforrás ráfordításával gyakran és kiszámítható módon jelentős változtatásokat hajtsanak végre a rendszeren.

Megvalósítás

A definíció alapján megállapítható, hogy a felhőalapú alkalmazások megvalósításának érdekében már a tervezési szakaszban érdemes figyelembe venni a konténerizációt és a skálázhatóságot.

Az architektúra tervezését is jelentősen befolyásolja a Cloud Native szemlélet, ugyanis a legkönnyebben microservice-ek segítségével lehet felépíteni egy ilyen alkalmazást. Egy Cloud Native alkalmazásnál a legnagyobb agilitás és költséghatékonyság érdekében érdemes kihasználni a felhőszolgáltatók által nyújtott szolgáltatásokat, és érdemes úgy tervezni őket, hogy ezekkel a szolgáltatásokkal hatékonyan működjenek együtt.

Tervezés

A tervezési szakaszban figyelembe kell venni a következőket.

Az ábra bemutatja a tervezési szakaszban figyelembe venni kívánt elvárásokat, amik: konténerizáció, skálázhatóság, automatizáció, hordozhatóság
Az ábra bemutatja a tervezési szakaszban figyelembe venni kívánt elvárásokat, amik: konténerizáció, skálázhatóság, automatizáció, hordozhatóság

A Cloud Native alkalmazások – szemben a korábbi szemlélettel – masszív CI/CD pipeline-ok segítségével, automatizáltan kerülnek kitelepítésre. A „Platform as a Service” infrastruktúra modell által nyújtott előnyök kihasználásával a meghibásodott komponenseket képesek eldobni és teljesen új komponens példányra cserélni, köszönhetően az állapotmentes konténereknek, amelyek háttérszolgáltatások segítségével tárolják az adatokon szükséges állapotváltoztatásokat.

A Cloud Native architektúra alappillérei Felhő infrastruktúra

A felhőalapú architektúra teljes mértékben képes kihasználni a felhőszolgáltatók infrastruktúráját és az általuk menedzselt szolgáltatásokat annak érdekében, hogy minél hatékonyabban működjenek egy dinamikus, virtualizált környezetben.

Az automatizáció segítségével eldobható komponenseket használ, amelyek példányai felmerülő igény esetén perceken belül kitelepíthetők, skálázhatók vagy eldobhatók.

Microservices

A microservice architektúra a modern, felhőalapú alkalmazások közkedvelt architektúra modellje, amelyben a kicsi és egymástól független szolgáltatások alkotják a rendszer egészét.

A microservice-ek jellemzően

  • egy üzleti folyamatot szolgálnak ki a teljes rendszeren belül;
  • fejlesztésük és kitelepítésük jól elkülönül a többi szolgáltatástól;
  • önhordozók, azaz tartalmazzák a saját adattároló technológiájukat, függőségeiket és programozási platformjukat;
  • a saját folyamataikat futtatják, a többi szolgáltatással történő kommunikációt pedig általános protokollok – például http/https – segítségével végzik; és
  • közösen alkotnak egy alkalmazást.
Modern tervezés

A „The 12 Factor Application” nevű megközelítés széles körben elfogadott, modern tervezési módszer, amelynek szabályait a fejlesztők követik annak érdekében, hogy modern és felhő környezetre optimalizált alkalmazásokat készítsenek.

Ezen szabályok betartásával a rendszerkomponensek könnyen skálázható és hatékonyan kitelepíthető egészet alkotnak, amelyekkel könnyen követhető a piaci igények változása. Fontos továbbá szem előtt tartani a különböző platformok közötti hordozhatóságot és az automatizációt is.

Konténerek

A konténerek teremtik meg a következetes hordozhatóságot a platformok között. Egy konténer-képfájl egyesíti a kódot, a függőséget és a futtató környezetet egy csomagban, amelyek terjesztése vállalaton belül – és akár kívül is – konténer tároló adattárak segítségével jelentősen leegyszerűsödik.

A microservice-ek jellemzően könnyen konténerizálható alkalmazások.

Háttérszolgáltatások

Egy felhőalapú rendszer hatékony használata függ sok különböző kisegítő szolgáltatástól is, amelyek lehetnek adattárolásra, biztonságra, monitorozásra vagy éppen üzenetküldésre specializált szolgáltatások.

A megfelelő teljesítmény elérésének érdekében ezekből a szolgáltatásokból érdemes a felhőszolgáltató által kezelt szolgáltatást használni, így a megfelelő teljesítmény és rendelkezésre állás is a felhőszolgáltató felelőssége. A háttérszolgáltatások kezelését érdemes csatolt erőforrásként kezelni, ami egy URL és az esetleges bejelentkezési adatok konfigurációs állományokba történő megadása után könnyen elérhetők vagy akár le is cserélhetők.

Automatizáció

A platform kitelepítése az „Infrastructure as Code” eszközökkel automatizálható, ami könnyen újratelepíthető, konzisztens környezetet eredményez. Ezeknek a leíró szkripteknek köszönhetően a kitelepítés folyamata újra és újra megismételhető teljesen automatizált módon, mindenféle mellékhatás nélkül.

A leírófájlokat is ajánlott verziózva kezelni. A platformon felül az alkalmazás komponenseinek buildje, tesztelése és kitelepítése is teljesen automatizálható a különböző DevOps eszközök használatával. Ideális esetben az alkalmazáskomponensek forráskódjának feltöltése automatizáltan elindítja a build folyamatot, ami előállítja a bináris, futtatható állományokat (CI pipeline). Release folyamán a bináris állományok megkapják a környezetspecifikus konfigurációkat, amelyekkel együtt egy módosíthatatlan egységet alkotnak, és így kerülnek kihelyezésre a kívánt környezetbe (CD pipeline). Minden módosítás egy új release verziót jelent.